Усі хірургічні втручання в стоматології можна умовно поділити на три види: хірургія зубів, хірургія м'яких тканин, робота з кісткою.
1. Хірургія зубів: видалення, імплантація, зубозберігаючі операції.
● Видалення зубів.
Видалення зубів стає необхідним тоді, коли їх вже неможливо або недоцільно залишати у ротовій порожнині: вони стають джерелом інфекції для здорових зубів, є зруйнованими або травмованими настільки, що не виконують свою функцію, заважають вирівнюванню зубних рядів, сильно розхитані, неправильно розташовані тощо. У подібних випадках лікар проведе щадне видалення, та надасть подальші рекомендації.
● Імплантація зубів.
Імплантація являє собою вживлення штучного (титанового) кореня зуба на місце втраченого і допомагає відновити зубний ряд та Вашу посмішку. Може проводится як одночасно з видаленням зуба, так і через кілька місяців після цього. Залежно від індивідуальної клінічної картини, лікар підбере варіанти імплантатів від різних виробників, яких ми дуже ретельно обирали, аби забезпечити найкращий результат лікування.
● Зубозберігаючі операції.
Зубозберігаючі операції – це операції на коренях зубів, за допомогою яких забираються уражені ділянки коренів і зберігається здорова частина зуба. Якщо корінь стає центром запалення (кіста, гранульома тощо), а ендодонтично, тобто через кореневі канали, прибрати запалення не є можливим, - саме тоді у нагоді стають різновиди зубозберігаючих операцій: резекція (обрізка) верхівки кореня, ампутація або видалення кореня, гемісекція тощо. Таке точкове втручання допомагає подовжити термін служби Вашого рідного зуба і не видаляти його повністю.
2. Хірургія м'яких тканин: хірургічна пародонтологія, пластика вуздечки, відкриття абсцесів.
● Хірургічна пародонтологія.
Хірургічна пародонтологія – це всі види операцій, що проводяться при запаленнях ясен (пародонтит на останніх стадіях). Якщо терапевтичне лікування малоефективне, вдаються до хірургічних способів. Це може бути клаптева операція, кюретаж, спрямована регенерація тканин, подовження коронкової частини зуба тощо, - тобто усе, що допоможе покращити стан ясен а також утримати зуби на своїх місцях.
● Пластика вуздечки.
Вуздечка – це зв'язка, що прикріплює основу губи або язика до щелепи. Аномалії у розвитку вуздечки вже з дитячого віку можуть спричинити порушення дикції та прикусу, а тому може знадобитися операція підрізання вуздечки, після чого вона стає довшою та правильно виконує свою функцію. Пластика виконується з невеликим розрізом, і у малюків може бути взагалі безболісною.
● Відкриття абсцесів.
Якщо у ротовій порожнині утворюється сильне гнійне запалення з набряком (відоме у народі як «флюс»), або сильне запалення верхівок кореня, або набряк слизової в ділянці зуба «мудрості» - може знадобитися хірургічний розріз, аби дістатися до центру запалення та очистити його.
3. Робота з кісткою.
● Кісткова пластика.
Кісткова пластика – це процес додавання (нарощування) кісткової тканини, якщо її обсягу замало для подальшого лікування. Частіше за все проводиться при підготовці до імплантації, аби забезпечити місце для надійного встановлення імплантату.
● Синус-ліфтинг.
Синус-ліфтинг є різновидом кісткової пластики, проте виконується лише на верхній щелепі у ділянках, близьких до гайморових пазух. Особливістю процедури є те, що дно пазухи обережно піднімається і створюється місце для додавання кісткової тканини. Таким чином збільшується обсяг кістки та утворюється місце для встановлення імплантатів.