Визначити карієс в домашніх умовах зазвичай вдається тоді, коли емаль вже змінює колір або коли зуб починає боліти, реагувати на подразники у вигляди солодкої їжі чи різких температур. Але це не найперша стадія. Тому точно визначити етап розвитку карієсу та призначити відповідне лікування для збереження зуба зможе тільки лікар-стоматолог після детального огляду та консультації.
Які види карієсу можуть бути:- Стадія плями. Найперший етап, коли емаль тільки починає демінералізуватися. Втрачається блиск, емаль стає шорохуватою та матовою на вигляд. Це добре видно під професійним освітленням в стоматологічному кріслі, і не завжди помітно у домашньому дзеркалі. Зуб при цьому жодним чином не турбує.
- Поверхневий карієс. Демінералізована емаль починає руйнуватися під дією бактерій, змінює колір. Поступово утворюється доступ до дентину – внутрішніх тканин зуба, які є м'якшими та більш вразливими. Часом можуть виникати неприємні відчуття від гарячого/холодного, кислої та солодкої їжі.
- Середній карієс. Супроводжується ураженням дентину, неприємні відчуття стають сильнішими, а захворювання розвивається швидше. Явно вираженою стає так звана «дірка в зубі» - каріозна порожнина темного кольору.
- Глибокий карієс. Інфікування зачіпає глибокі шари дентину і майже доходить до пульпової камери. Під емаллю утворюється достатньо велика порожнина, починає забиватися їжа, зуб болить.
В залежності від локалізації каріозного процесу, виділяють: Фісурний карієс. Найпоширеніший та знайомий – на жувальній поверхні зубів.
Апроксимальний. Цей карієс «хитріший» і ховається у міжзубних проміжках (на контактних пунктах)
Пришийковий. Розвивається ближче до кореня зуба, біля ясен
Карієс кореня. Єдиний вид карієсу, що не піддається терапевтичному лікуванню, бо джерело запалення знаходиться нижче рівня ясен
Якщо карієс виникає у зубі вперше – він класифікується як первинний. Якщо ж зуб вже ліковано, може бути діагностовано вторинний карієс – біля або під встановленою пломбою
Ми наполегливо радимо проходити профілактичний огляд кожні півроку, однак якщо ви починаєте спостерігати у себе наступні симптоми, приходьте раніше! Це може бути свідченням розвитку карієсу:
- Зміна кольору та фактури емалі (потемніння, пляма, шорохуватість, матовість)
- Реакція зуба на температурні подразники, солодку/кислу їжу
- Біль при вживанні їжі
- Застрягання їжі там, де зазвичай ви цього не спостерігали
- Утворення заглиблення в зубі
- Почервоніння та набряк ясен
- Неприємний запах з рота
Що раніше буде діагностовано розвиток карієсу, то простіше та дешевше буде з ним впоратися